Projekt realizowaliśmy na terenie Śląska. Działania w projekcie skierowaliśmy do nauczycieli wszystkich przedmiotów i szkół, dla edukatorów, edukatorek, animatorów i animatorek kultury oraz tutorów zaangażowanych w edukację domową.
Tematyka spotkań i warsztatów obejmowała m.in. bloki: „Jak łączyć różne dziedziny i uczyć interdyscyplinarnie?” „Design Thinking – czego potrzebujemy?”, „Obwody – wariacje na temat”, „Maszyny – wariacje na temat”, „3 Wymiary obiektów – wariacje na temat”. Bloki opracowaliśmy w taki sposób aby w możliwie syntetyczny sposób pokazywały i dawały możliwość doświadczania zjawisk, które towarzysza nam na co dzień, a które stanowią treści nauczania. Warsztaty i spotkania dla nauczycieli i nauczycielek w całości opierały się o zasadę angażowania, testowania i kreowania, które nie tylko skutecznie wspierają pracę dydaktyczną, ale też pozwalają ośmielić się i uwierzyć we własne możliwości techniczne.
Działania w projekcie zbyły kierowane także do grup uczniowskich. Warsztaty dla uczniów bazowały natomiast na zasadzie nauki w działaniu – z uwagi na to, że najlepsze efekty daje zdobywanie wiedzy i umiejętności na drodze dociekania, samodzielnego poszukiwania rozwiązań problemów, które są dla uczniów ważne, z którymi się identyfikują.
- Warsztaty realizowane były również zgodnie z ideą STEAM ( Science, Technology, Engineering, Art, Maths – tj. ideą uczenia oparta na interdyscyplinarności i łączeniu dziedzin), będąca współczesną transpozycją dawnego uczenia uniwersalnego i uczenia w działaniu i doświadczaniu.
- Łącznie w warsztatach dla uczniów (łącznie 6 spotkań) wzięło udział 122 osób (ze szkół i placówek oświatowych) z terenu m.in: Gliwic, Piekar Śląskich, Żernicy, Rudy Śląskiej.
- W spotkaniach i warsztatach dla nauczycieli (łącznie 4 spotkania) wzięło udział łącznie 19 osób.
- Wśród osób uczestniczących w działaniach projektowych wzięły udział osoby m.in. z Gliwic, Katowic, Piekar Śląskich, Mysłowic, Jastrzębia Zdroju.
W podsumowaniu projektu opracowaliśmy zeszyty „Nowe ZPT”, które stanowią bazę dla własnej aktywności edukacyjnej dla osób związanych z edukacją, pracujących z grupami tak w edukacji systemowej jak i poza nią. Opracowanie ośmiela i inspiruje do podejmowania w swoich działaniach z uczniami metod procesualnych, doświadczalnych i majsterkowych / technicznych. Publikacja jest inspiracją i praktycznym wsparciem możliwym do wykorzystania w budowaniu własnego warsztatu pracy. Publikacja skupia się na prostym i przystępnym wprowadzeniu do techniki i majsterkowania jako nie tylko dziedzin ale też metod pracy. Treści publikacji skupiają się na interdyscyplinarności i łączeniu dziedzin.